דפיברילטור - מכשיר החייאה חשמלי

על פי הערכות רופאים, ניתן היה להציל עד 70% מהחולים שנפטרו בשל דום לב, אם הייתה מבוצעת בהם החייאה תוך 4 דקות מרגע האירוע. למרבה הצער, ברוב המקרים חסרים לאנשים בקרבת האדם החולה את הידע והכלים להעניק עזרה ראשונה מצילת חיים. מה הפתרון? מכשיר דיפיברילטור ידידותי וקל להפעלה –  ללא צורך בידע מוקדם- להצלת חיים בשלוש פעולות פשוטות.

מישהו התמוטט לידכם בקניון או בתחנה המרכזית? דפיברילטור – מכשיר החייאה חשמלי המצוי על-פי חוק במקומות ציבוריים – יגדיל מאוד את סיכויי ההישרדות.

מכשיר החייאה דפיברילטור

למרות המאמצים הרבים למניעתו, נותר דום לב סיבת המוות המובילה בחלקים רבים בעולם, ונשאלת השאלה מדוע הסטטיסטיקה נותרת בעינה?

סיבות נפוצות לדום לב

רוב מקרי דום הלב במבוגרים, נגרמים כתוצאה מבעיה לבבית. לדוגמא: אוטם בשריר הלב (בשפת העם:התקף לב), מצב שבו ישנה חסימה בעורק המספק דם לשריר הלב וכתוצאה מכך ישנה ירידה באספקת הדם והחמצן לאותו איזור. במצב זה, אחת הסכנות היא שיבוש פעילות מערכת ההולכה החשמלית של הלב.באופן תקין, מערכת ההולכה של הלב מופעלת על ידי מוקד אחד שגורם לפעילות סדירה של הלב. לאחר כל מעבר של זרם חשמלי, מתרחש כיווץ של הלב וכתוצאה מכך, דם מוזרם לכל חלקי הגוף. במקרה של אוטם, בגלל ירידה בהזרמת הדם והחמצן ללב, מתעוררים מוקדים רבים במקומות שונים בלב ושולחים המון שדרים חשמליים מנוגדים בו זמנית. מצב זה נקרא פרפור חדרים והוא מצב מסכן חיים. פרפור החדרים מוביל למצב בו הלב לא מסוגל להתכווץ כראוי ולא מזרים דם לאברי הגוף השונים, וזהו דום לב.


במרץ 2013 איש עסקים מדרום אפריקה קיבל דום לב והתמוטט במשרדי חברת הייטק בהוד השרון. למזלו הרב, הדיפיברילטור של פיליפס שהוצב שם הציל את חייו!

עכשיו במבצע 2019!

דפיברילטור אוטומטי דובר עברית!

5565 ש”ח 4790 ש”ח

רכישה מאובטחת SSL |
על פי התקנים המחמירים ביותר 

ערכת החייאה מלאה בתיק מרופד

1920 ש”ח  1769 ש”ח

רכישה מאובטחת SSL |
על פי התקנים המחמירים ביותר 

ארון חיצוני למכשיר החייאהעם אזעקה, כולל הגנה ממים

1020 ש”ח  876 ש”ח

רכישה מאובטחת SSL |
על פי התקנים המחמירים ביותר 

אז מה עושים?

במקרה של דום לב, הטיפול הנדרש לחולה הוא ביצוע פעולות החייאה ומתן שוק חשמלי מוקדם, במטרה לאפס את כל המוקדים ה”סוררים” בלב ולאתחל את פעילותו התקינה של הלב מחדש (סדר הפעולות יפורט בהמשך הכתבה).

הוכח מחקרית שככל שהשוק החשמלי ניתן בזמן קצר יותר וסמוך יותר למועד ההתמוטטות של החולה, כך סיכויי ההישרדות שלו גבוהים יותר. חשוב לציין כי על כל דקה שעוברת מרגע ההתמוטטות, ללא התערבות טיפולית, סיכויי ההישרדות של האדם יורדים בכעשרה אחוזים. כלומר, במידה ונחכה עד להגעת ניידת טיפול נמרץ, ללא כל טיפול בחולה (זמן ממוצע של כעשר דקות), סיכויי ההישרדות של אותו אדם ישאפו לאפס!

למבצע דפיברילטור>>

איך אפשר לעזור?

בשנת 2014 התקבל חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים. דפיברילטור, מכשיר החייאה חשמלי, הינו מכשיר פשוט, קל להפעלה ובחלק מהמקרים אפילו דובר עברית. מטרתו המכשיר היא להסדיר פעילות חשמלית של הלב באמצעות העברת זרם חשמלי.

ע”פי חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים, המכשיר צריך להיות מוצב בכל מקום ציבורי המונה מעל 500 אנשים במהלך היום, במקום מרכזי ונגיש. לדוגמא: קניונים, שדות תעופה, נמלים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות המקבלות מעל 500 אנשים ביום, אוניות מעל 100 נוסעים, תחנות מרכזיות, תחנות רכבת, מקומות עבודה המונים מעל 500 עובדים, איצטדיונים, מכוני כושר עם מעל 500 מנויים, בתי אבות, בתי סוהר ומעצר, בתי מלון עם למעלה מ-250 חדרים, מקומות רחצה מוסדרים, מוסדות להשכלה גבוהה, ואולמות שמחות המיועדים לאירועים של מעל 500 אנשים.

מכשירי דפיברילטור

מה זה דפיברילטור?

דפיברילטור הוא מכשיר המבצע פעולת דפברילציה – ובעברית: הפעמה והמכשיר עצמו נקרא מפעם, בפשטות, מדובר בפעולה שמפסיקה את הפרעות הקצב בשריר הלב. מידע נוסף על דפיברילציה תוכלו למצוא כאן.

דפיברילטור: מתי ואיך משתמשים במכשיר?

חשוב להדגיש שמשתמשים במכשיר רק במצבי דום לב.

יש לעבוד לפי סדר פעולות ההחייאה:

 1.  זיהוי מצב מסכן חיים: בדיקת הכרה מילולית ופיזית (קריאה בשם וצביטה של שריר הטרפז, הנמצא בין הצוואר לכתף). במידה ואדם לא מגיב: האדם מחוסר הכרה. במקרה זה, יש לבצע התרשמות מהירה מנשימה, במידה ואין או שהנשימה לא יעילה (נשימה שאינה דומה לנשימה רגילה של אדם במצב רגיל), האדם בדום לב.
 2.  קריאה לעזרה: להתקשר במהירות אפשרית למוקד החירום. במקום ציבורי, לבקש ממונה על הביטחון (כגון: קב”ט, מנהל המוסד וכיו”ב) דפיברילטור. עם הגעת המכשיר לזירה, יש להשתמש בו מיידית!
  חשוב: לא להפסיק עיסויים בלב, לצורך חיבור המכשיר.

בשנה שעברה גבר כבן 60 התמוטט בפארק המים ברעות. למזלו, החובש של הפארק הציל את חייו הודות למכשיר הדיפיברילטור שהיה במרפאה.


סדר הפעולות לשימוש בדפיברילטור:

 1. הדלקת המכשיר
 2. המכשיר יתחיל לתת הוראות קוליות. יש לעקוב אחר הנחיות המכשיר.
 3. יש להדביק את שתי המדבקות הנמצאות בתוך המכשיר על בית החזה של החולה. על המדבקות יש ציור המראה איפה בדיוק יש להניח אותן.
 4. לאחר ההדבקה, המכשיר ינחה את המפעיל מתי יש להתרחק מהחולה, כדי שהמכשיר יוכל לאבחן את קצב הלב של האדם. ברגע שהמכשיר מזהה מצב הדורש שוק חשמלי, הוא ייטען בעצמו.
 5. לאחר סיום הטעינה, המכשיר ישמיע קול צפצוף ויודיע שיש ללחוץ על הכפתור המהבהב, על מנת לתת שוק חשמלי.
 6. יש ללחוץ על כפתור לצורך מתן שוק חשמלי. חשוב: לפני לחיצה על כפתור השוק, יש להתרחק מהחולה ולהרחיק את כל הסובבים.
 7. חזרה מיידית לעיסויים: מיד לאחר מתן השוק החשמלי, יש לחזור מיידית לעיסויי חזה.
 • במידה ואין דפיברילטור, או שהוא עדיין לא הגיע לזירה, יש לבצע עיסויים במרכז בית החזה, ללחוץ חזק ומהר! ולדאוג להחליף מעסה כל שתי דקות. ביצוע עיסויים רציפים עד הגעת ניידת טיפול נמרץ.
 • פתיחת נתיב אוויר והנשמה: יבוצע רק במידה ומדובר באדם מיומן. במידה ולא, יש לבצע עיסויים רצופים בלבד.

חשוב להדגיש כי אין בהוראות אלו משום מתן הכשרה רפואית והן אינן מהוות תחליף לטיפול רפואי או לקורס החייאה ועזרה ראשונה מקצועי. תמיד מומלץ לעבור קורס החייאה, לצורך למידת הכללים ותרגול מעשי.


(הכותבת הינה פרמדיקית בעלת תואר ראשון ברפואת חירום, העובדת בחברת “Ariel Medic”)


אל תהמרו על החיים שלכם ושל העובדים שלכם!

בדקו את מכשיר ההחייאה האוטומטי של Philips עם פטנט השוק המהיר – הוצאה קטנה לעסק שיכולה להציל חיים!


רוצה להציל חיים?
פנה עוד היום: 03-9072734
צוות חברת Ariel Medic לשרותך

קרדיט: חדשות ערוץ 10

עכשיו במבצע 2019!

דפיברילטור אוטומטי דובר עברית!

5565 ש”ח 4790 ש”ח

רכישה מאובטחת SSL |
על פי התקנים המחמירים ביותר 

ערכת החייאה מלאה בתיק מרופד

1920 ש”ח  1769 ש”ח

רכישה מאובטחת SSL |
על פי התקנים המחמירים ביותר 

ארון חיצוני למכשיר החייאהעם אזעקה, כולל הגנה ממים

1020 ש”ח  876 ש”ח

רכישה מאובטחת SSL |
על פי התקנים המחמירים ביותר 

להזמנת קורס החייאה מקצועי שמועבר על ידי טובי המדריכים חייגו: 03-9072734