מוקד ארצי :  03-9072734

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

החייאה: כל השיטות להציל חיים

מאת הדר דורן, פרמדיקית

 

בכל שנה, אלפי אזרחים ישראלים חווים דום לב פתאומי מחוץ לכותלי בית החולים כאשר פעמים רבות – אין לכך סימנים מקדימים. דום הלב עלול להתרחש בבית, ברחוב, בקניון ובמקומות ציבוריים אחרים. 

בקורסי עזרה ראשונה רבים שהדרכתי נהגו לשאול אותי – מה הטעם בקורס בסיסי וכה קצר? הרי בכל מקרה כאשר יגיע האמבולנס יגיעו אנשי צוות מיומנים ובמקרים רבים מגיע כונן רפואי, מה לנו, אזרחים פשוטים ללא ציוד רפואי? התשובה שלי היא שבדיוק במקרים כאלו התושייה והידע של עוברי האורח היא זו שתקבע את סיכויי ההישרדות של החולה וכל אחד יכול להציל חיים!

בדום לב, הדקות הראשונות לפעולה הן קריטיות כאשר בכל דקה שחולפת מהרגע בו הלב חדל מלפעום ללא טיפול, סיכויי הישרדותו של החולה יורדים בכ-10% ולאחר 5 דקות ייגרם נזק בלתי הפיך. במידה ושפר עליו גורלו והדבר קרה על יד אזרח בעל תושייה שיודע את הפעולות הפשוטות ומצילות החיים של ההחייאה, סיכויי החלמתו עולים לאין שיעור. משמעות הדבר היא כי כל אחד יכול להציל חיים!

כיצד לבצע החייאה

איך מבצעים החייאה?

שלבי ההחייאה פשוטים למדי וע״י בדיקה פשוטה ניתן לדעת האם לבצעם:

 1. נקיטת באמצעי בטיחות למטפל ולמטופל
 2. זיהוי מצב של חוסר הכרה – האם החולה מגיב לקול? האם החולה מגיב לכאב?
 3. חיוג למוקד מד״א 101
 4. במידה ואינו מגיב – יש להתחיל בעיסויי חזה בקצב של כ – 100 בדקה.
 5. במידת האפשר, יש לבצע 2 הנשמות מפה לפה.
 6. יחס עיסויים והנשמות – 30:2
 7. במידה ויש דפיברילטור – יש להביא ולתת שוק חשמלי בהתאם להנחיותו.

** יש להמשיך עיסויים כל העת למעט הפסקה לצורך הנשמות והשימוש בדפיברילטור **

אנחנו מציעים לציבור הרחב קורס החייאה בסיסי וכמו כן קורסי עזרה ראשונה נוספים ברמות שונות ולמגוון סוגי קהל, אשר בהם תוכלו להעשיר את הידע ולקבל כלים פרקטיים להצלת חיים.

בקורס החייאה ב׳אריאל מדיק׳ תוכלו ללמוד לעומק על שרשרת ההישרדות, מערכות הגוף השונות, מחלות ופציעות שונות ותרכשו ידע משמעותי אשר באמצעותו תוכלו לטפל במצבי חירום מסכני חיים.

עשה ואל תעשה – מיתוסים בביצוע החייאה

 • קריאה לעזרה 

יש לקרוא לעזרה במהירות האפשרית, לחייג למוקד 101 של מד״א ולהקשיב להנחיות המוקדן. יש להיות האחרון שמנתק.

 • עיסויים

אם יש ספק אין ספק – הסכנה בביצוע עיסויים שלא לצורך קטנה מהסכנה של מניעת עיסויים בדום לב ובמילים אחרות – אין לחשוש לבצע עיסויים! יש לבצע באופן מהיר וחזק ובקצב של לפחות 100 בדקה. הפסקה בעיסויים תתקיים אך ורק לטובת הנ״ל:

 • הנשמות
 • מתן שוק חשמלי
 • החלפת מטפלים
 • הזזת המטופל ממקום לא בטיחותי (כביש למשל)

מתן שוק חשמלי ע״י דפיברילטור בשילוב עם עיסויים, מעלה את סיכויי ההישרדות באופן דרמטי! השימוש בדפיברילטור לא מצריך ידע רפואי קודם וכל אדם יכול להשתמש בו. בזכות חוק הדפיברילטור שחוקק בשנת 2008, במקומות ציבוריים רבים ממוקם דפיברילטור המיועד לשימוש והצלת חיים במצבי דום לב.

 • הנשמות

קריטיות מצבי החייאת תינוקות וילדים אך אינן חובה בהחייאת מבוגר. בעת ביצוע הנשמות, יחס העיסויים וההנשמות יהיה 30:2 כאשר על כל 30 עיסויים נבצע שתי הנשמות. 

גם אתה יכול להציל חיים!

ביצוע פעולות ההחייאה הבסיסיות באופן מיטבי ואיכותי יכול להאריך את הזמן בין דום הלב לנזק המוחי – בעת ביצוע העיסויים אנו מפעילים באופן מכני את הלב ומסייעים להזרמת דם העשיר בחמצן אל המוח, דבר המסייע לדחות את המוות הקליני ואת הנזק הבלתי הפיך שעלול להיגרם ללא ביצוע ההחייאה.

הכותבת הינה פרמדיקית ובעלת תואר ראשון בביולוגיה וקרימינולוגיה, כותבת, עורכת תוכן ומדריכה בחברת ׳אריאל מדיק׳.

אולי יעניין אותך גם?

Need Help?

צרו עמנו קשר

מלאו פרטיכם ונחזור בהקדם

ימים לא פשוטים עוברים על כולנו

אריאל מדיק רוצה לחזק את כלל לקוחותיה!

קבלו מתנה על כל רכישה מהאתר!

מתנה דפיברילטור תיק עזרה ראשונה

ימים לא פשוטים עוברים על כולנו

אריאל מדיק רוצה לחזק את כלל לקוחותיה!

קבלו מתנה על כל רכישה מהאתר!

מתנה דפיברילטור תיק עזרה ראשונה